Elektrický skúter – HECHT TERRIS BLACK

1 249,99  (1 041,66  bez DPH)

Elektrický skúter s homologizáciou na prevádzku na pozemných komunikáciách. Motor 3000 W. Max rýchlosť 45 km/h, dojazd až 50 km.

Katalógové číslo: HECHTTERRISBLACK Kategórie: Značka:

Popis

Elektrický skúter poháňaný 3000 W bezuhlíkovým motorom s homologizáciou pre prevádzku na pozemných komunikáciách. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 45 km/h, preto ho môžu riadiť už osoby od 15 rokov s vodičským oprávnením skupiny AM.

Motor je napájaný z kvalitného lítiového akumulátora 60 V / 20 Ah. Na plne nabitý akumulátor je dojazd až 50 km. Nosnosť skútra je 150 kg, je jednomiestny.

Dravý a atraktívny vzhľad skútra zaujme nielen teenagerov. Elektromotor s výkonom 3000 W dodáva skútru svižnosť a silu. Ľahko sa s ním prepletiete v hustej premávke, nezadýcha sa ani pri jazde do prudkého kopca. Široké pneumatiky 145/70-6" s hrubým dezénom umožnia aj jazdu po nespevnenom teréne. Kolesá sú osadené kotúčovými brzdami. Skúter je vybavený dvojicou predných LED svetlometov, LED koncovým svetlom a LED smerovými svetlami (blinkre). Riadidlám vládne veľký LCD panel, na ktorom sú prehľadne zobrazené všetky dôležité informácie.

Dĺžka skútra je 1450 mm, výška 1120 mm, šírka 470 mm. Sedlo je odnímateľné, riadidlá je možné ľahko sklopiť, po zložení sa preto dá naložiť aj do kufra väčšieho automobilu. Skúter si preto môžete zobrať so sebou napríklad na dovolenku.

Zásadnou výhodou elektrického skútra je veľmi lacná prevádzka s minimálnou údržbou. Náklady na prejdený kilometer sú zlomkom nákladov prevádzky spaľovacieho motora. Lacnejšie už je možné jazdiť len na bicykli, alebo chodiť pešo. Elektromotor je tichý, neprodukuje žiadne splodiny, má vysoký krútiaci moment už v nízkych otáčkach.

Údaj o maximálnom dojazde udáva orientačnú hodnotu, akú je možné dosiahnuť za úplne ideálnych podmienok. V praxi je potom dojazd do značnej miery ovplyvnený hmotnosťou vodiča a ďalšieho nákladu, výškovým prevýšením prekonávaným pri jazde, poveternostnými podmienkami, stavom vozovky, spôsobom jazdy, početnosťou rozjazdov (napríklad na križovatkách), stavom pneumatík (najmä ich nahustenia), kondíciou akumulátorov a ďalšími faktormi. V extrémnych podmienkach sa tak dojazd môže znížiť aj na menej ako 50% uvádzanej hodnoty.

  • Prečo musí mať skúter homologizáciu a EČV?

    Jediné motorové vozidlá, ktoré smú legálne na ceste bez registrácie sú v podstate iba elektrobicykle a elektrické invalidné vozíky, pričom Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie č. 168/2013 presne špecifikuje, čo môže byť považované za elektrobicykle. Predovšetkým musia byť splnené tri podmienky:

    1. Výkon motora nesmie byť vyšší ako 250 W
    2. Motor môže iba pomáhať pri šliapaní do pedálov
    3. Pri dosiahnutí rýchlosti 25 km/h sa musí motor samočinne odpojiť.

    Dodržané musia byť všetky tri podmienky súčasne, nestačí preto iba motocyklu pridať šliapacie pedále a tvrdiť, že môže ísť o elektrobicykel. Ak má teda vozidlo vyšší výkon motora ako 250 W, alebo sa pomocou motora pohybuje aj bez šliapania do pedálov, alebo je s pomocou motora schopné dosiahnuť rýchlosť vyššiu ako 25 km/h, jedná sa z pohľadu zákona o motorové vozidlo, ktoré musí spĺňať všetky náležitosti. Ak teda nemôže ísť o elektrobicykel, je to teda homologizácia pre prevádzku na pozemných komunikáciách, registračná značka, platné osvedčenie technickej kontroly a platné zákonné poistenie. Vodič potom samozrejme musí byť držiteľom vodičského oprávnenia potrebnej kategórie.

    Bohužiaľ sa môžete stretnúť na trhu aj so strojmi, ktoré homologizáciu pre prevádzku na pozemných komunikáciách nemajú, hoci nespĺňajú parametre pre zaradenie do kategórie elektrobicyklov (prípadne kategórie invalidného či seniorského vozíka). Také stroje ale na cestu nesmú. Či už vám predajca bude z dôvodu nepoctivosti, či neznalosti zákona tvrdiť čokoľvek, všetky prípadné následky vyplývajúce z používania takéhoto stroja v rozpore s platnými predpismi ponesie vždy iba prevádzkovateľ (vodič).

    Ak vás s vozidlom bez homologizácie, platnej technickej kontroly a bez poistenia zodpovednosti z prevádzky vozidla zastaví cestná kontrola, pokuta sa môže vyšplhať v krajnom prípade na stovky dokonca až tisíce eur.